Euro 7 se zaměřuje mimo jiné na emise oxidu dusného. Naftové motory by ho mohly vypouštět místo 80 jen 60 miligramů na ujetý kilometr. Někteří odborníci ale kroutí hlavou.
"To není možné a neexistuje v tento okamžik technické řešení, kterým bychom dokázali splnit tak, jak je to napsáno v této normě,"říká Martin Hrdlička, člen Vědecké rady Fakulty strojní ČVUT.
Na chystané změny si stěžují také automobilky. "Evropská komise předpokládá, že do roku 2035 by mělo dojít ke snížení těch nejhorších emisí o zhruba 35 procent. Evropská asociace výrobců ale přišla s výpočtem, že to reálné snížení bude o 4 procenta,"říká Martin Saitz z Hyundai Motor Czech.
[chooze:article;value:497954]
Vůbec poprvé mají být limity také pro pevné částice produkované brzdami a mikroplasty uvolňující se z pneumatik. Technologie zamezující tyto emise prý ale zatím chybí. "Nemůžeme předejít technologický pokrok, můžeme s tím přijít ve chvíli, kdy jsou vyvinuty nízkoemisní brzdy a nízkoemisní pneumatiky, které jsou bezpečné," uvádí Michal Kadera ze Škoda Auto.
Do věci se už vložila také česká vláda. "Jako první jsme vyjádřili nesouhlas s podobou té normy. Ohrozila by tisíce pracovních příležitostí a ve výsledku by byla kontraproduktivní pro životní prostředí," vysvětluje ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Výrobu hlavně menších vozů by nová norma prodražila natolik, že by je automobilky v řadě případů přestaly vyrábět. Menší a cenově dostupné vozy přitom tvoří třetinu prodejů v Česku.
Česko má už dnes jeden z nejstarších vozových parků v Evropské unii - průměrné stáří auta je u nás skoro 16 let. V celé unii je to necelých 12, v Německu je to méně než 10 let, o trochu starší vozy jezdí ve Francii. Slovenská a Polská auta jsou v průměru něco přes 14 let stará. Euro 7 přitom ohrozí obměnu starých vozidel za novější, která jsou i bez nové normy přívětivější k životnímu prostředí.