Porušení sankcí bude BAT stát rekordních 635 milionů dolarů (zhruba 13,5 miliardy Kč) plus úroky. Druhá největší tabáková korporace světa se na mimosoudním vyrovnání v úterý dohodla s americkými úřady, uvedl deník The Guardian.
Urovnání se týká aktivit společnosti v Severní Koreji v letech 2007 a 2017 a je důsledkem dlouhého vyšetřování. Při něm vyšlo najevo, že BAT byla zapojena do "promyšleného systému obcházení amerických sankcí a prodeje tabákových výrobků do Severní Koreje" prostřednictvím dceřiných společností, citovala BBC asistenta generálního prokurátora amerického ministerstva spravedlnosti Matthewa Olsena. S tím souvisí rovněž obvinění z bankovních podvodů, které měly obchod zakrýt.
[chooze:article;value:495777]
Přísné sankce Spojených států mají komunistické Severní Koreji zkomplikovat financování jaderného zbrojení.
Společnost BAT ve svém prohlášení uvedla, že s ministerstvem spravedlnosti uzavřela dohodu o odložení trestního stíhání, zatímco jedna z jejích nepřímých dceřiných společností v Singapuru – BAT Marketing Singapore – uzavřela dohodu o přiznání viny.
"Hluboce litujeme pochybení vyplývajících z historických obchodních aktivit, které vedly k těmto urovnáním, a uznáváme, že jsme nesplnili nejvyšší standardy, které se od nás právem očekávají," uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Jack Bowles.
BAT vlastní značky cigaret Lucky Strike, Dunhill či Pall Mall.
Americká prokuratura v této kauze rovněž stíhá severokorejského bankéře a dva čínské zprostředkovatele. Na jejich dopadení vypsala štědrou odměnu celkem šesti milionů dolarů.