"Vždycky mi v Poděbradech říkali, Pepíčku, co s tebou jen bude. Já ale nevím, tak nakonec to dopadlo docela dobře," shrnul Josef Mašín. A také to tak dopadlo. Mašín se během 70 let vypracoval v úspěšného podnikatele. Říká, že miluje svobodu a ničeho se nebojí.
"On se vrhnul na byznys poté, co chtěl bojovat v americké armádě a osvobodit Československo, osvobodit ho od komunismu," popsal redaktor časopisu Forbes Filip Saiver.
I přes první podnikatelské neúspěchy s obchodováním s auty nebo kožešinami se nenechal odradit a plnil si svůj americký sen. "Všechno, co je špatné, tak když se na to správně podíváš, tak ti to může sloužit k něčemu dobrému," je přesvědčený Mašín. "Rozjel velký byznys s prodejem letadel, především do afrických zemí, na tom obrovsky zbohatl," přiblížil Saiver.
Letadla byla pro Mašína vášeň, a tak se rozhodl otevřít leteckou školu v Kolíně nad Rýnem. "On tam školil piloty. Bylo to velmi dobrodružné, protože přelítával z Ameriky do Evropy sám, musel si tam namontovat přídavné palivové nádrže," zmínil Saiver.
[chooze:article;value:436859]
Během provozování letecké školy skupoval vojenská letadla, opravoval je a prodával. Firmám tehdy vydělal více než čtyři miliardy korun. "Pak jsem prodával ta letadla nová, nové pipery. Já jsem jich prodával v Evropě víc, než jich pak prodal Piper sám," vzpomínal Mašín.
Mašín hodně riskoval, na tom také podle některých i vydělal. "Rozjel byznys s leteckým převozem kávy, nakonec se mu to podařilo. Převezl 4 500 tun kávy. A než se mu to podařilo, tak byl zatčený gardisty Idi Amina," pokračoval Saiver. Idi Amin byl diktátorem Ugandy v 70. letech minulého století.
Protože si to Mašín mohl dovolit, šel předčasně do důchodu v 46 letech. "Nicméně v tom důchodu ho to nebavilo, byl na to pořád ještě mladý, takže se vrhl do dalšího byznysu. Začal podnikat s čipy a tím se živí dodnes. A zase je to ohromný byznys," doplnil Saiver.
Josef Mašín a jeho bratr Ctirad jsou českou veřejností vnímáni kontroverzně. Někteří je považují za odbojáře proti komunistickému režimu, jiní je zase za tehdejší činy, kdy při svém boji zastřelili několik lidí, odsuzují.