Vláda chce zpomalit valorizaci, zpřísnit podmínky pro předčasný odchod do důchodu i nahradit současný systém mimořádných valorizací dočasnými přídavky. Opoziční poslanci už avizovali, že hodlají obstruovat. Jednání se tak může protáhnout až do noci či dalších dnů.
"Chystáme obstrukční jednání. My nechceme, aby se zvyšoval věk odchodu do důchodu," vzkázal ve středu na veřejném slyšení ve Sněmovně předseda SPD Tomio Okamura. Spoustu kritických vystoupení na čtvrteční schůzi avizovali i poslanci hnutí ANO. Podle vládního návrhu by lidé narození po roce 1965 měli jít do důchodu až po 65. roku života.
"Fialova vláda chce schválit zákony, které důchodce srazí do bídy,"řekl na tiskové konferenci ve čtvrtek Okamura. "Pod kouřovou clonou, kterou nazývají důchodovou reformou chtějí ožebračit současné i budoucí důchodce," prohlásila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Změny mají podle ministerstva práce a sociálních věcí zmírnit propad důchodového systému a snížit zadlužování. "Celkový důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a řítíme se do obrovského důchodového schodku," poznamenal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
[chooze:article;value:507124]
Důchody se pravidelně valorizují od ledna. Nyní se zvyšují o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by podle vládního návrhu měly růst stejně jako před rokem 2018, tedy o růst cen a třetinu reálných mezd.
Předčasný důchod by měl být možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku. Je potřeba pracovat a platit odvody aspoň 40 let.
[chooze:minuta;value:734eab35-0dc1-48ac-8e88-84db2e6ef1fc]
Podívejte se na rozhovor s ekonomem Petrem Dufkem, který se vyjádřil k tématu zpomalení valorizací penzí: