Zelenskyj v projevu k rakouské Národní radě poděkoval za poskytnutí humanitární pomoci a za pomoc při iniciativách, jako je odstraňování nášlapných min na ukrajinském území. Zároveň však uvedl, že je nezbytné "nebýt morálně neutrální vůči zlu", informoval rakouský deník The Local.
"Když se na vás obracíme se žádostí o podporu, žádáme o ochranu lidských životů. Ukrajina chce žít v bezpečí, míru a svobodě," dodal ukrajinský prezident. Nakonec vyzval zákonodárce, aby odjeli na Ukrajinu a sami se přesvědčili, jaké podmínky tam panují.
[chooze:article;value:497385]
Poslanci FPÖ, která je považovaná za populistickou a protiimigrační stranu, to ale neslyšeli. Všech 31 jich sál opustilo už ve chvíli, kdy začal Zelenskyj mluvit. Na židlích nechali jen plakáty s heslem "místo pro mír, místo pro neutralitu". Protest avizovali předem.
Rakousko podporuje Ukrajinu politicky. Jeho neutralita mu ale brání pomáhat i vojensky, nemůže třeba dodávat zbraně ani jiný materiál. "Je k pláči, že FPÖ je jedinou stranou v parlamentu, která naši trvalou neutralitu nebere na lehkou váhu," prohlásil předseda strany Herbert Kickl.
Neutralita Rakouska a jeho vazby na Rusko, jak ekonomické, tak politické, od začátku konfliktu na Ukrajině vyvolávají mezinárodní kritiku. Země například umožnila ruským delegátům pod unijními sankcemi účastnit se zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni. Ukrajinští zástupci pak akci bojkotovali.
[chooze:article;value:495225]
Zelenskyj promluvil k rakouským zákonodárcům s více než ročním zpožděním, připomněl list Die Presse. Prvnímu pokusu krátce po vypuknutí války zabránilo veto FPÖ. Příležitost tak Zelenskyj v Evropě nedostal už jen od Maďarska a Bulharska.
FPÖ v minulém volebním období tvořila spolu s Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) vládu, od roku 2019 je v opozici.
Ukrajinu přijel navštívit a podpořit herec Orlando Bloom. Podívejte se na reportáž: