Se znovuzavedením karenční doby v délce jednoho až tří dnů v rámci úspor přišla Národní ekonomická rada (NERV).
"Výpadek výdělku v délce trvání několika málo dnů si totiž většina zaměstnanců může snadno řešit z vlastních úspor," stojí v jejím dokumentu.
Nápad se zamlouvá třeba ODS a hnutí STAN. "Byli bychom byli pro to, aby karenční doba byla znovu obnovena, protože může přinést úsporu státnímu rozpočtu až 19 miliard,"řekla poslankyně Michaela Šebelová (STAN).
[chooze:article;value:494440]
"Jsme pro všemi deseti!" dodal poslanec Jan Skopeček (ODS).
Ministerstvo zdravotnictví teď zpracovává analýzu, která má zjistit, zda lidé při čerpání nemocenské nepodvádějí. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zatím jasné stanovisko nezaujal.
"Je to pro pana ministra otevřená otázka. Je to tak padesát na padesát a počkáme si na tvrdá data, která by měla být o letních prázdninách," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jákob.
Karenční doba fungovala od roku 2009 do roku 2019, kdy byla za velké podpory odborářů a tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zrušena.
[chooze:article;value:498156]
Proti marodění zadarmo jsou ale Piráti, už teď jsou prý nemocní znevýhodněni. Pobírají jen 60 procent výdělku.
"Každý si rozmyslí, jestli na těch 60 procent chce klesnout. To není debata o státním rozpočtu, to je pouze debata, kde nakonec to chtějí zaměstnavatelé. Prostě my nechceme nikoho trestat za to, když je člověk nemocný, vidíme, že v mnoha jiných zemích dávají dokonce 100 procent platu," konstatovala místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).
Tak to mají třeba ve Skandinávii, sousedním Německu a Rakousku.
"My potřebujeme znát data, čekáme na to, co připraví ministerstvo zdravotnictví, co znamenalo zrušení karenční doby a od toho se potom bude odvíjet náš postoj," vzkázal poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).
[chooze:article;value:497309]
Proti zavedení karenční doby se staví i opozice. "My trváme na tom, aby první tři dny nemoci byly propláceny, ideální by ovšem bylo, aby to proplácel stát,"řekl Tomio Okamura (SPD).
"Já jako zdravotník nesouhlasím, aby lidé opět chodili nebo první tři dny přecházeli, nebo si brali sick day nebo dovolenou, protože teď je ta jejich finanční situace tak vypjatá, že i ty finanční prostředky během prvních třech dnů by mohly chybět. Karenční doba byla v roce 2019 zrušena i našimi hlasy, a kdyby se měl každý zákon měnit během tří let, tak je to tady jako v Kocourkově," uzavřela poslankyně Jana Pastuchová (ANO).