Na energetických štítcích musejí obchodníci vyjít s pravdou ven – naleznete na nich údaje o spotřebě elektrické energie a úspornosti daného zařízení. Co je však důležitější, energetický štítek vám napoví, kolik energie spotřebujete při dlouhodobém používání spotřebiče. Třeba u pračky se na něm uvádí spotřeba v kilowatthodinách na sto pracích cyklů, což je přibližně rok provozu.
Energetický štítek najdete v balíčku s návodem ke spotřebiči, obchodníci jej také musejí uvádět v popisu zboží. Velké e-shopy mají energetický štítek umístěný obvykle mezi obrázky na stránce daného produktu.
Díky energetickému štítku si vyberete úsporný spotřebič
Energetický štítek vám ukáže, jak moc je daný spotřebič úsporný. Snadno z něj zjistíte, kolik daný přístroj spotřebuje elektřiny při svém běžném provozu. Díky štítku si také jednoduše spočítáte, kolik vás provoz daného spotřebiče bude stát. Stačí jen vynásobit údaje o spotřebě ze štítku vaší cenou elektřiny, kterou najdete na faktuře.
To ale není všechno. Energetický štítek se hodí i pro porovnání spotřebičů mezi sebou. Pokud třeba kupujete novou lednici, můžete si v obchodě porovnat spotřebu elektřiny u různých modelů. A snadno si pak vyberete tu nejúspornější.
Co na štítku najdu?
- Barevné pruhy používají podobnou symboliku jako semafory na přechodech pro chodce. Nejsytější zeleň znamená nejúspornější provoz. Nejsytější červeň značí extrémní náročnost.
- Energetické třídy spotřebičů se dříve označovaly písmenem A a počtem znaků „+“ (A++, A+++ a tak dále). To se změnilo a energeticky nejúčinnější spotřebiče nyní najdete v kategoriích B a C, ty špičkové pak v kategorii A.
- Roční spotřeba energie upřesňuje předchozí informace počtem energetických jednotek, které zakoupený přístroj spotřebuje za časový interval, například v kilowatthodinách (kWh) za rok.
- Další parametry závisejí na zvláštnostech konkrétního druhu spotřebiče. Energetický štítek může popisovat účinnost praní, odstřeďování, mytí nebo sušení, dobu ohřevu vody, tepelné ztráty a podobně.
Nemohu najít televizi třídy A. Proč?
Nové energetické třídy spotřebičů označované písmeny A až G jsou záměrně vytvořené tak, aby mohli výrobci postupem času uvádět na trh stále úspornější produkty. A z toho důvodu některé spotřebiče nejlepších energetických tříd vůbec nejsou dostupné. Například televizi energetické třídy A v obchodech téměř nenajdete. Ale to vůbec nevadí, spotřebiče tříd B a C jsou také velmi úsporné a jejich provoz se nebude zbytečně prodražovat.
Chcete další praktické tipy pro úsporu energií, které vám pomohou ušetřit tisíce korun ročně? Podívejte se na web E.ON Rádce.